Autor knihy Mengele a selekcia na Appelplatz v koncentračnom tábore v Osvienčime (Dr. Mengele und die Selektionen am Appellplatz im KL Auschwitz, vydané v 1985), Igor-Jakob Bistric, sa počas vojny dostal do koncentračného tábora v Osvienčime. Prežil a tak mohol vydať svedectvo o zverstvách, ktoré sa v tábore diali. Okrem iného na jedinom mieste v knihe spomína, ako stretol svojho spolužiaka zo Spišskej Novej Vsi.
Autor knihy Mengele a selekcia na Appelplatz v koncentračnom tábore v Osvienčime (
Dr. Mengele und die Selektionen am Appellplatz im KL Auschwitz, vydané v 1985),
Igor-Jakob Bistric, sa počas vojny dostal do koncentračného tábora v Osvienčime. Prežil a tak mohol vydať svedectvo o zverstvách, ktoré sa v tábore diali. Okrem iného na jedinom mieste v knihe spomína, ako stretol svojho spolužiaka zo Spišskej Novej Vsi:
Medzi väznami bolo nemálo mŕtvych a zranených a zasiahlo aj niektorých z mužstva SS. Väčšina ošetrujúceho personálu a aj nás z pisárne preto nasadili ako lekársku pomoc….
Keď som prišiel na miesto, pomáhal som, kde to bolo potrebné. Odrazu som stál pred SS-manom. Zodvihol som oči a k môjmu úžasu som stál pred spolužiakom z rodného mesta Spišská Nová Ves – volal sa Tettinger. Nemohol som uveriť vlastným očiam, ale bola to pravda. Ako spolužiaci sme sedávali za jednou lavicou, spolu sme hrávali futbal. Teraz ja v trestaneckom mundúre, pretože som Žid a on v uniforme SS. Patril k “Panskej rase”, k čistej nordickej rase….
Na moju otázku čo tu robí, som nedostal odpoveď. Odišiel bez toho, aby mi odpovedal.
Napísal som preto List do Osvienčimu. Netušil som, aká odpoveď príde. A či vôbec. Väčšina dokumentov v koncentračnom tábore bola zničená tesne pred koncom vojny a pred samotným oslobodením tábora, aby sa zničili stopy spáchaných zločinov. To platí pre dokumenty týkajúce sa väzňov v Osvienčime, ale aj zamestnancov a vojenskej posádky tábora. Odpoveď nakoniec prišla. Vedúci archívu Štátneho múzea Auschwitz-Birkenau v Osvienčime Wojciech Płosa ma informuje:
Pri pátraní v útržkoch zachránených dokumentov som objavil informáciu o príšlušníkovi SS s priezviskom Tettinger. Je to Paul TETINGER, narodený 24.októbra 1912 v Kežmarku. Slúžil v koncentračnom tábore v Osvienčime od 28. mája 1943 do 16 februári 1944. Spočiatku bol zamestnaný vo správe tábora, presne v sekcii pre ubytovanie. Následne bol poslaný do tretej strážnej skupiny. Jej ďalší osud je neznámy.
Ako sa do tábora dostal, netuším. Veľa spišských Nemcov počas vojny muselo narukovať. Okrem iného slúžili v táboroch na Slovensku alebo boli posielaní do Poľska. Viac o jeho osude neviem. Snáď len to, že po vojne nežil v Československu. Možno zomrel počas vojny, Možno bol ako Nemec odsunutý.